Waar vinden pas afgestudeerden snelst een job?
Je bent jong, net afgestudeerd en je wilt wat… bij voorkeur een goedbetaalde, vaste job. Waar vind je als pas afgestudeerde snel een job?
Arbeidsbemiddelaar VDAB ontving de voorbije vijf jaar nog nooit zo veel vacatures als vorige maand. Het gaat niet alleen over knelpuntberoepen, de vraag is heel divers. “We zien de krapte in elk van de zes grote clusters waarin we georganiseerd zijn: diensten aan personen en bedrijven, transport en logistiek, bouw en hout, zorg en onderwijs, industrie en tot slot business, retail en IT”, vertelt Joke Van Bommel, woordvoerster bij VDAB. “Zelfs bij de vijf minst goed scorende sectoren, merk je een stijging in het aantal vacatures tegenover een jaar eerder.”
Hoe ver zitten we nog van Britse toestanden waar ze onder meer Europese chauffeurs of slagers moeten importeren? “Dat is geen gemakkelijke vraag, omdat het Verenigd Koninkrijk zich in een andere context bevindt, met name buiten de EU en dus een moeilijke arbeidsmigratie kent. Je kunt dus geen een-op-eenvergelijking maken. Maar er is zeker een krapte bij ons.”
Lees ook: Uit welke landen komen buitenlandse arbeidskrachten?
Opvallend is dat bij de VDAB-vacatures heel wat hooggeschoolden worden gevraagd. Zij stijgen het meest. “Onder ‘hooggeschoold’ valt: graduaat HBO5, professionele bachelor, academische bachelor, master”, legt Van Bommel uit.
Een diploma blijft dus ontzettend belangrijk op de arbeidsmarkt. “En dan bedoel ik gewoon ‘een’ diploma. Ons schoolverlatersrapport toont al jaren aan dat de kansen voor jongeren zonder diploma opvallend lager ligt. Van alle schoolverlaters die in 2019 ongekwalificeerd de arbeidsmarkt betraden, was gemiddeld 28 procent na een jaar nog werkzoekend. Van de schoolverlaters met een getuigschrift of diploma secundair onderwijs was 11 procent een jaar later nog op zoek. Van de schoolverlaters met een hoger diploma was dat slechts 5 procent.”
Ontdek: Hoeveel levert een extra diploma op?
(William Visterin) - Bron: Go for happy Magazine
25 november 2021Je bent jong, net afgestudeerd en je wilt wat… bij voorkeur een goedbetaalde, vaste job. Waar vind je als pas afgestudeerde snel een job?
Een kwart van de bedrijven wil eind 2021 meer mensen in dienst hebben dan vandaag. Maar de krapte op de arbeidsmarkt speelt nog steeds parten...
Met een hoog diploma ben je gegarandeerd beter af op de arbeidsmarkt dan met een lager diploma … of toch niet?
De jobmarkt zit opnieuw op het niveau van voor de coronacrisis. Al zijn er voor de ene sector of beroepsgroep (veel) meer openstaande jobs dan voor de andere.
Met Freddy Van Malderen van VDAB Oost-Vlaanderen overlopen we enkele uitdagingen op het vlak van werk. “HR-afdelingen moeten meer door het venster kijken.”
In de voorbije vijf jaar ontving VDAB nog nooit zoveel vacatures als in september dit jaar. Er worden ook opvallend veel contracten van onbepaalde duur aangeboden.
Talenkennis blijkt een grote troef bij het zoeken naar een job. In bijna 1 op 5 vacatures wordt er expliciet gevraagd naar kennis van het Frans of Engels.
De arbeidsmarktkrapte is terug, zeker in bepaalde provincies ...
In de lijst van knelpuntberoepen zijn het technische jobs all over the place. Dit zijn de 7 meest nijpende technische beroepen, met focus op de industrie en productie.