Welke voordelen hebben leerkrachten met een vaste benoeming?

Wie aan een carrière in het onderwijs begint, doorloopt een hele procedure alvorens een vaste benoeming in de wacht te slepen. Hoe verloopt het en wat zijn de voordelen van zo'n vaste benoeming?

Je begint als tijdelijke kracht

Alvorens je vastbenoemd wordt als leraar heb je al enkele stappen doorlopen. Je carrière als leerkracht begint namelijk meestal met één of meer tijdelijke jobs. Het gaat dan om 'tijdelijke aanstellingen van bepaalde duur' (TABD).

Als tijdelijk personeelslid kan je een aanvraag indienen voor een tijdelijke aanstelling van doorlopende duur (TADD) wanneer je aan 2 voorwaarden voldoet:

  1. Je hebt minstens 290 dagen dienstanciënniteit verworven, waarvan 200 dagen effectief gepresteerd.
  2. Je hebt uiterlijk op 30 juni een positieve beoordeling gekregen van je eerste evaluator.
Lees ook: Wat doet en verdient een leraar?

Voorwaarden vaste benoeming

Om vastbenoemd te kunnen worden, moet je ook aan een aantal voorwaarden voldoen. De belangrijkste zijn:

  • Je hebt op 31 augustus voorafgaand aan de datum van benoeming minstens 360 dagen dienstanciënniteit in het ambt van benoeming. Het schoolbestuur kan echter ook diensten bij een ander schoolbestuur in aanmerking nemen. 
  • Je stelde je tijdig kandidaat. Je inrichtende macht bepaalt de termijn en de procedure. 
  • Je hebt op 31 december een TADD-aanstelling in het ambt waar je kandidaat voor bent, in een instelling van de inrichtende macht of scholengemeenschap.
  • Je kreeg geen onvoldoende voor je laatste evaluatie.

Vaste benoemingen gaan steeds in op 1 januari van het schooljaar.

CHECK: Leerkracht worden, iets voor jou?

Voordelen vaste benoeming

Eens je vastbenoemd bent, kan je genieten van een aantal voordelen die leerkrachten met een tijdelijke aanstelling niet hebben:

- Je krijgt werk- en inkomenszekerheid (ook in de zomervakantie).

- Worden je lesuren door bepaalde redenen (bvb. daling van het aantal leerlingen in je school) verminderd of vallen ze weg? Dan heb je via mechanismen zoals de 'terbeschikkingstelling wegens ontstentenis van betrekking' of 'reaffectatie en wedertewerkstelling' steeds recht op tewerkstelling en verloning. Bij ‘reaffectatie’ zal ervoor gezorgd worden dat je een andere betrekking (in jouw vakgebied) in de plaats krijgt. Als zo’n reaffectatie niet mogelijk is, kan men voor ‘wedertewerkstelling’ zorgen. Dat is de aanstelling in een ander ambt dan datgene waarin je vastbenoemd bent.

- Je hebt recht op een overheidspensioen op het einde van je loopbaan.

- Je krijgt toegang tot een aantal verlofstelsels, zoals het verlof tijdelijk andere opdracht (TAO).

- Wanneer je in ziekte- of bevallingsverlof gaat, val je niet terug op een uitkering van het ziekenfonds maar wordt je loon gewoon doorbetaald.

Op zoek naar een job in het onderwijs? Bekijk dan volgende vacatures...
Jobat app: de nieuwste jobs steeds binnen handbereik

(lm) - Bronnen: ACV / Klasse / Vlaams Ministerie van Onderwijs en Vorming

Ontvang de nieuwste tips over werk en carrière

Ontvang de nieuwste tips over werk en carrière

Anderen bekeken ook

Heb jij een zwaar beroep?

Heb jij een zwaar beroep?

De meesten onder ons ervaren onze job af en toe wel eens als 'zwaar'. Maar wat maakt een beroep zwaar? En wat zeggen de officiële cijfers?

Leerkracht worden, iets voor jou?

Leerkracht worden, iets voor jou?

Een leerkracht moet uiteraard meer kunnen dan kinderen leren dat één plus één gelijk is aan twee. Maar wat moet er nog in je DNA zitten om leerkracht te worden?