Uitgebreid zoeken
Toon zoeken
Recente Zoekopdrachten Wissen

Heb ik recht op een aanmoedigingspremie als ik tijdskrediet of ouderschapsverlof neem?

aanmoedigingspremie - zorgkrediet

Het is vaak niet eenvoudig om een goed evenwicht te vinden tussen werk en privé. Daarnaast moeten werknemers van een onderneming in moeilijkheden of in herstructurering vaak noodgedwongen minder gaan werken. Daarom schept de Vlaamse overheid mogelijkheden voor een soepele loopbaanplanning met aanmoedigingspremies voor wie een tijdskrediet of een loopbaanonderbreking neemt, zoals ouderschapsverlof bijvoorbeeld.

Als je een tijdskrediet of een loopbaanonderbreking neemt, krijg je van de RVA een onderbrekingsuitkering voor de volledige duur van de loopbaanonderbreking. Die uitkering kan aangevuld worden met een extra aanmoedigingspremie van de Vlaamse overheid. Naar gelang de sector waar je tewerkgesteld bent, verschilt de regeling.

Om in aanmerking te komen, moet je:

  • Tewerkgesteld zijn in het Vlaamse Gewest bij een onderneming met een sectorakkoord, bedrijfsakkoord of toetredingsakte voor de aanmoedigingspremies die neergelegd en geregistreerd is bij de Federale Overheidsdienst Werkgelegenheid, Arbeid en Sociaal Overleg, Algemene Directie Individuele Arbeidsbetrekkingen, en waarin een zorgkrediet wordt mogelijk gemaakt (als je daar vragen over hebt, neem je contact op met je personeelsdienst of bel je het infonummer 1700),
  • Je federale tijdskrediet of thematisch verlof al hebben verkregen. De premies worden toegekend met een terugwerkende kracht van maximum zes maanden vóór de aanvraag van de Vlaamse aanmoedigingspremie (maar ze gaan uiteraard niet vroeger in dan de begindatum van je tijdskrediet of thematisch verlof ).
                

Je neemt volledig of halftijds tijdskrediet?

Dan kan je bij de Vlaamse overheid een bijkomende aanmoedigingspremie zorgkrediet aanvragen voor:

  • de bijstand of verzorging van je moeder of vader als die meer dan 70 jaar oud is,
  • de verzorging van een zwaar ziek familielid of een terminaal ziek persoon (ook van buiten de familie),
  • de zorg voor kinderen tot en met de leeftijd van 7 jaar. Voor kinderen die een handicap hebben van minstens 66 % (in het stelsel kinderbijslag) geldt tot en met 11 jaar.
             

Je neemt thematisch verlof?

Wie ouderschapsverlof (erkend door de RVA van geboorte tot het kind 12 jaar wordt), verlof voor de bijstand of verzorging van een zwaar ziek gezins-/familielid of palliatief verlof neemt, kan een zorgkrediet aanvragen.

En ja, ook werknemers van ondernemingen die géén sectorakkoord, bedrijfsakkoord of toetredingsakte hebben, kunnen een Vlaamse aanmoedigingspremie krijgen als ze bij de RVA:

  • een ouderschapsverlof opnemen, erkend door de RVA van geboorte tot het kind 12 jaar wordt,
  • een verlof voor de bijstand of verzorging van een zwaar ziek gezins- of familielid opnemen,
  • een palliatief verlof opnemen,
  • een halftijds of volledig tijdskrediet opnemen voor het verstrekken van palliatieve zorgen of voor de verzorging van een zwaar ziek gezins- of familielid ( luik D van het aanvraagformulier wordt dan ingevuld door de arts ).
         

50-plussers die bij de RVA het stelsel volgen van ‘de vermindering van de arbeidsprestaties met 1/5de of vermindering tot een halftijdse betrekking voor werknemers van 50 jaar en ouder, dubbel bedrag’, komen enkel in aanmerking voor de aanmoedigingspremie zorgkrediet bij opname van een thematisch verlof. Ook bij opname van een volledig tijdskrediet kunnen 50-plussers wel een zorgkrediet aanvragen.

Meer info? Check www.werk.be       

Meer info over Ouderschap , Tijdskrediet